ŠIKANOVANIE V ŠKOLSKOM PROSTREDÍ
- 25.11.2022 12:55
- „Prvým krokom je to, že si povieš, že to jednoducho zvládneš.“
Posledného stretnutia so sociálnou pedagogičkou Mgr. Miriam Banďošovou, skúsenou odbornou pracovníčkou CPPPaP v Rožňave na tému „Šikanovanie v školskom prostredí“ sa zúčastnilo
16 žiakov druhého ročníka.
Preventívna aktivita sa uskutočnila 23. 11. 2022 a aj táto skupina žiakov diskutovala na nie ľahkú tému šikanovania, ktoré má mnohokrát skrytú formu a niektorí žiaci si ani neuvedomujú, že aj „ malý – naoko nevinný žartík“ smerujúci k spolužiačke môže ublížiť.
A preto aj z dôvodu rozlíšenia, čo je a čo nie je šikanovanie, je potrebné venovať pozornosť definícii šikanovania.
Slovo šikanovanie pochádza z francúzskeho „chicane“, čo znamená opakované zámerné obťažovanie, prenasledovanie, týranie, manipulovanie, ponižovanie niekoho, kto sa nemôže alebo nedokáže brániť. Hlavným znakom šikanovania je nerovnováha moci/sily, pričom zahŕňa všetky formy psychického a fyzického násilia páchaného jedincom alebo skupinou voči obeti.Ako začína šikana? Ako zistíš prvé náznaky, že Tvoju kamarátku, spolužiaka niekto šikanuje?
- Kamarátka, spolužiak sú vyčleňovaní z partie spolužiakov, ktorí tvoria akési jadro, kam oni nepatria. Vytvorí sa v triede patria, ktorá ostatných spolužiakov nechce medzi seba pustiť.
- Ostatní spolužiaci ju (ho) ignorujú, neodpovedajú na pozdrav, robia, že ho akože nepočuli.
- Ani na obede si k nim nikto zo spolužiakov nesadá, prehliadajú ich.
- Sú ohováraní, osočovaní, obviňovaní z niečoho, čoho sa nedopustili, spolužiaci na nich hádžu všetku vinu.
- Agresori posielajú obeti hanlivé SMS, emaily, vymýšľajú o ňom rôzne vymyslené príbehy, ktoré potom roznášajú po celej škole.
- Zámerne ich provokujú, chcú, aby sa zrútili, zúrili alebo sa bránili.
- Ak urobia chybu pri písomke alebo ústnej odpovedi, agresori ju zveličia a robia si z toho srandu pred celou triedou.
- Agresori ich ohovárajú nielen v triede, medzi ostatnými spolužiakmi, ale aj po celej škole, snažia sa o to, aby sa žiaci ostatných tried správali k obeti tak, ako sa k nej správajú oni sami.
Čo by si mal – mala urobiť?
- Nebuď ticho, neprivieraj oči a pomôž...
- Povedz o probléme osobe, ktorej dôveruješ, ku ktorej máš dobrý vzťah a ona má dobrý vzťah k Tebe (blízky z rodiny, školský psychológ, výchovný poradca, vyučujúci, triedny učiteľ, majster)
Nie je taký človek? Tak uveď tieto skutočnosti anonymne – napíš lístok do schránky dôvery, alebo napíš list na adresu školy
- Zavolaj na anonymnú Linku detskej dôvery na bezplatnom telefónnom čísle 116 11
- Nebojuj proti ostatným a určite nepoužívaj ich metódy
Pretože: Za šikanovanie nesie agresor trestnoprávnu zodpovednosť. Trestný zákon síce nepozná skutkovú podstatu trestného činu „šikanovania“, avšak v prípade konania, ktoré vykazuje znaky šikanovania, môže byť takéto posudzované ako trestný čin vydierania v zmysle § 189 Trestného zákona, prípadne trestný čin nátlaku podľa § 192 Trestného zákona.
Jednou z možností zisťovania skutočného výskytu šikanovania priamo v škole je forma anonymného dotazníka. Tak ako u prvej skupiny žiakov, aj táto skupinka vyplnila anonymne dotazník o šikanovaní. Aké sú výsledky zverejním čoskoro.
Spracovala: PhDr. Eva DoležalováKoordinátorka prevencie
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články