17.november - Deň boja za slobodu a demokraciu, Medzinárodný deň študentstva
- 16.11.2022 12:32
- Prečo je voľno 17. novembra? Čo za štátny sviatok to oslavujeme? Mnohí z Vás si iste položili túto otázku. Ale koľkí vedeli na ňu odpoveď? Verím, že po tomto príspevku ju budete vedieť minimálne všetci :)
17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu
V roku 1941 v Londýne bol medzinárodnou študentskou úniou stanovený 17.november za Medzinárodný deň študentstva ako pamiatka na popravených a umučených študentov, ktorí ako prví zdvihli svoj hlas na znamenie odporu proti nacistickým utlačovateľom v roku 1939.
V ten deň boli v Prahe po masovej účasti na pohrebe zastreleného českého študenta medicíny Jana Opletala potrestaní všetci českí študenti zatvorením všetkých vysokých škôl.
Jan Opletal bol postrelený v Žitnej ulici v Prahe počas protinacistickej demonštrácie 28. októbra 1939. V rovnaký deň bol zastrelený na Mezibranskej ulici v Prahe aj 22 ročný pekársky robotník Václav Sedláček. Opletal zomrel 11. novembra na dôsledky postrelenia do brušnej dutiny. Na jeho pohreb, ktorý sa konal v študentskej štvrti Prahy Albertov, prišli tisíce českých a slovenských študentov. Pohreb následne prerástol do ďalšej protinacistickej demonštrácie v centre Prahy. Ako odpoveď na ňu 17.novembra 1939 nariadil ríšsky protektor zatvorenie všetkých českých univerzít a internátov v Prahe, v Brne a Příbrame, potrestaní boli všetci českí študenti („Sonderaktion Prag vom 17. November 1939“).
Už v noci zo 16. na 17. novembra došlo k rozsiahlemu zatýkaniu v radoch českého študentstva. Študenti zatknutí v Prahe boli internovaní v bývalých delostreleckých kasárňach v Prahe. Priamo tam bolo popravených, bez súdu, deväť predstaviteľov študentských organizácií.
Internovaní v kasárňach a ďalší študenti, ktorých bolo 1 200 (muži nad 20 rokov), boli deportovaní do koncentračného tábora Sachsenhausen. Väčšina z týchto študentov bola do konca roka 1942 prepustená (po 3 rokoch), posledná skupina opustila Sachsenhausen v januári 1943. (Prepúšťali ich postupne na Hitlerove narodeniny v apríli a na Vianoce.) Z 1 200 študentov neprežilo útrapy nemeckých koncentrákov 35 ľudí.
České vysoké školy v Protektoráte Čechy a Morava zostali zatvorené až do konca 2.svetovej vojny, do 8. - 9. mája 1945.
Niektorí československí študenti odišli ilegálne do Veľkej Británii, kde im (napríklad medikom) bolo umožnené dokončiť štúdium. Študenti v Británii, ktorí boli internovaní do koncentračného tábora Sachsenhausen spísali informačnú brožúru a ich aktivita proti nacizmu vyvrcholila vyhlásením Medzinárodného dňa študentstva 17. novembra 1941, keď sa v Londýne uskutočnila prvá študentská medzinárodná konferencia. Zišli sa na nej delegácie študentov 26 národov pod záštitou prezidenta Dr. E. Beneša a exilovej československej vlády.
„My, študenti Veľkej Británie, všetkých jej domínií a Indie, Severnej a Južnej Ameriky, Sovietskeho zväzu, Belgicka, Československa, Francúzska, Grécka, Číny, Holandska, Nórska, Poľska, Juhoslávie a všetkých slobodných krajín, aby sme si uctili pamiatku popravených a umučených študentov, ktorí ako prví zdvihli svoj hlas na znamenie odporu proti nacistickým utlačovateľom v roku 1939, prehlasujeme 17. november za Medzinárodný deň študentstva.
Deň boja za slobodu a demokraciu ako štátny sviatok si 17. novembra pripomíname od roku 2001. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel od Českej republiky len pamätným dňom.
Podobne ako v roku 1939 aj v novembri 1989 zohrali najmä v Prahe a v Bratislave významnú úlohu študenti vysokých škôl.
17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti účastníkom na Národnej triede v Prahe vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie. Do štrajku po vysokých školách v Československu vstúpili herci divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR.
Požiadavky študentov, ktoré prezentovali počas demonštrácie 16. novembra 1989 v Bratislave, boli ešte nesmelým výkrikom a testom toho, čo si môžu dovoliť. Na demonštrácii, ktorá sa uskutočnila deň pred Medzinárodným dňom študentstva a veľkými udalosťami v Prahe, sa zúčastnilo približne 250 vysokoškolákov. Filozofická fakulta UK ako prvá vstúpila do štrajku a potom sa k nej pridala VŠMU a ďalšie vysoké školy. Štrajk sa začal 20. novembra 1989 a trval až do zrušenia vedúcej úlohy Komunistickej strany Československa.
Kým požiadavky, ktoré mali študenti 16. novembra, boli nesmelým výkrikom, požiadavky študentského hnutia z 20. novembra, koordinované s požiadavkami Verejnosti proti násiliu, už boli zásadné. Boli medzi nimi zrušenie vedúcej úlohy KSČ, slobodné voľby či pluralita politických strán.
Takže: Deň študentstva - to nie je len voľný deň. Je to sviatok všetkých študentov v Čechách a na Slovensku. Deň, kedy študenti prejavili svoje odhodlanie žiť lepšie, slobodnejšie.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články