EXTRÉMIZMUS – RASIZMUS – INTOLERANCIA
- 15.12.2022 11:09
- Preventívno- výchovná aktivita s Mgr. Csutorovou, príslušníčkou policajného zboru Rožňava.
Aktivita na vysoko aktuálnu tému bola zrealizovaná v dvoch dňoch 06. 12. 2022 – určená žiakom prvého ročníka a 09. 12. 2022 - pre žiakov končiacich ročníkov.
V záverečnej časti prítomní žiaci s výchovnou poradkyňou vyplnili dotazník zameraný na medziľudské vzťahy a toleranciu k inakosti. Ako dopadla despitáž sa dozviete už čoskoro. Zároveň písali svoje hodnotenie na aktivitu, ktorá vysokým plusovým skóré zvíťazila nad 3 negatívnymi hodnoteniami od žiakov.
" Každý deň stretnúť človeka, ktorý bremä vláči, klesá a z prachu vzletí " , povedal klasik.
Tieto verše sú výsledkom jeho hlbokého zamýšľania sa nad medziľudskými vzťahmi. Každý človek je jedinečnou osobnosťou, preto sú aj medziľudské vzťahy dosť komplikované. Žiť medzi ľuďmi je spoločenská nutnosťou, a preto je pochopiteľné, že každému záleží na tom, aby ho ostatní ľudia prijímali kladne.
Dobré medziľudské vzťahy sú dôležité pre optimálne fungovanie ľudí v spoločnosti. Ak sú medziľudské vzťahy narušené, vznikajú konfliktné situácie, ktoré pôsobia negatívne na všetkých účastníkov. Jednou z podmienok dobrých medziľudských vzťahov je rešpektovanie ľudských práv.
Ľudské práva určujú postavenie človeka v spoločnosti a bez ich uplatňovania človek v spoločnosti nemôže žiť ako plnohodnotná bytosť. Ľudskými právami presadzuje svoje nároky na zmysluplný život a na jeho kvalitu.
O garanciu ich dodržiavania sa stará štát a medzinárodné organizácie a inštitúcie. Kontrolu ich dodržiavania vykonávajú vládne inštitúcie mimovládne organizácie a sú zakotvené aj Ústave Slovenskej republiky.
Každá krajina má svoje prírodné krásy, kultúru, históriu, tradície, zvyky - cieľom správnej multikultúrnej komunikácie nie je hľadanie rozdielov, ale spoločných prvkov.
Je to proces týkajúci sa interakcie, ktorá prebieha v najrôznejších typoch situácií, pri ktorých sú komunikujúcimi partnermi príslušníci jazykovo alebo kultúrne odlišných etník, národov, rasových či náboženských spoločností. Táto komunikácia je determinovaná špecifičnosťami jazyka, kultúr, mentalít a hodnotových systémov komunikujúcich partnerov.
Multikultúra – rôzne národy, národnosti, etnika, líšiace sa farbou pokožky, jazykom, náboženstvom, normami.
Aby sme predišli rasistickým prejavom, xenofóbii a nežiadúcim prejavom, mali by sme poznať, rešpektovať a akceptovať:
- Myšlienky a názory iných - názory: sú vedecké poznatky o prírode, spoločnosti, skúsenosti ľudí, náboženské názory. ..
- symboly (vlajka, hymna...)
- sociálne inštitúcie - kultúrne dedičstvo tvoria kultúrne prvky, pamiatky, história, kultúra, ktorá sa prenáša z pokolenia na pokolenie
Bariéry, ktoré nám bránia v interkultúrnej (multikultúrnej) komunikácií sú:
- predsudky negatívne postoje k odlišným ľudom alebo k skupine
- nálepkovanie ak hodnotíme človeka iba z jedného činu čo spáchal
- xenofóbia strach zo všetkého čo pochádza z cudziny
- rasizmus nepriateľský postoj, nenávisť voči ľudom inej rasy či etnika
- šovinizmu pozitívny vzťah k svojmu národu spojený s neúctou k iným národom
- nacionalizmus vyvyšovanie významu vlastného národa nad iné
- antisemitizmus nepriateľský postoj k židom.
Čo urobiť pre zlepšenie medziľudských vzťahov? Mali by sme sa zamyslieť sami nad sebou. Ak má človek rôzne problémy, dokáže sa postaviť, prekonať ich a ísť ďalej. Ak sa dokážeme vyrovnať s problémami sveta, je tu nádej na lepšie vzťahy medzi ľuďmi, ale aj nádej na lepší život.
Naše práva končia tam, kde začínajú práva iných ľudí.
Spracovala: PhDr. Eva Doležalová
výchovná a kariérna poradkyňa
Článok v pôvodnom znení si môžete prečítať tu:
EXTREMIZMUS-RASIZMUS-INTOLERANCIA.pdf
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články