PEER PROGRAM
- 07.02.2023 09:59
- Zo širokej ponuky aktivít a preventívnych programov Centra pedagogicko-psychologického poradenstva v Rožňave sme si opäť na základe záujmu žiakov našej školy vybrali prácu „Peerkárov“. Ide o preventívnu aktivitu - výcvik peer aktivistov – príprava rovesníckych realizátorov primárnej prevencie.
Prvého stretnutia 30. januára 2023 v CPP Rožňava sa zúčastnilo 12 žiakov prvého ročníka. A ich hodnotenie?
- júúúúúj bolo super, páčilo sa mi
- spoznala som nových ľudí...
- bola dobrá nálada, naučili sme sa veľa nového ....
- určite pôjdem zase
- teším sa na nové stretko
Meno
Priezvisko
Trieda
Adriana
Kováčová
1. A
Eva
Kováčová
1. A
Sergej
Milko
1. A
Stanislav
Miškár
1. A
Miriama
Garajová
1. A
Viktória
Magyárová
1. A
Júlia
Tomiová
1. C
Bianka
Konyová
1. C
Martin
Darvaš
1. C
Romana
Bubenčíková
1. C
Michala
Gažiová
1. C
Vivien
Rusznyáková
1. C
PEER program je charakterizovaný ako preventívny, cielený, systematický program určený deťom a mládeži, ktorá ešte nemá skúsenosť s pravidelným užívaním návykových látok.
Je založený na osobnej komunikácii vopred pripravených rovesníkov a na ich efektívnej spolupráci so zainteresovaným učiteľom či lektorom, ktorý vystupuje v úlohe radcu a facilitátora. Program je zameraný na formovanie pozitívnych postojov v skupine rovesníkov a na ovplyvňovanie ich správania v zmysle podpory zdravého spôsobu života, pozitívnej životnej orientácie a organizácie kvalitného využívania voľného času.
Pojem PEER je odvodený z Francúzskeho „per“ neskôr „pair“ čo znamenalo osoba rovnakej sociálnej úrovne alebo statusu. Prvýkrát bolo použité v spojitosti s adolescentmi v jednej americkej štúdii realizovanej v rokoch 1934 – 1939. Pojem „peer“ sa dnes používa v inom význame ako na počiatku a nemá presný ekvivalent v slovenčine. Znamená niečo podobné ako vrstovník, ale v širšom slova zmysle. Dnes si ho odvodzujeme z anglického slovného spojenia peer-to-peer, čo v preklade znamená rovesník-rovesníkovi, či už ide o vek alebo sociálno-spoločenské postavenie.
PEER aktivista je angažovaný vrstovník zväčša vyberaný podľa určitých kritérií odborníkom, najčastejšie z poradenského zariadenia. Jeho úlohou je hlavne neformálne ovplyvňovanie rovesníkov a participácia v programe, na ktorú sa pripravoval systematickým výcvikom (modelovými situáciami, školeniami a pod…). Nie je možné určiť vekové rozhranie PEER aktivistu, keďže na Slovensku existuje veľké množstvo PEER programov a v rámci nich sa pracuje s deťmi a mládežou rôznych vekových kategórií.
PEER aktivisti sú odborne vzdelaní mladí ľudia, ktorí však nie sú profesionálne či akademicky vzdelaní v odbore, nenahrádzajú odborníkov ako sú lekári, psychológovia ale len poukazujú na fakty v danej oblasti a odkazujú na prípadne odbornú pomoc. Ich poznatky sú na požadovanej odbornej úrovní ale nesnažia sa nahrádzať rodičov, pedagógov ani odborníkov či lekárov.
PEER programy vznikajú na Slovensku najčastejšie na základných a stredných školách, ale aj v centrách voľného času a na školských internátoch. Zaoberajú sa nimi aj neštátne a neziskové organizácie.
Vypracovala: PhDr. Eva Doležalová
Koordinátorka prevencie
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články