Podpora duševného zdravia
- 17.02.2023 12:26
- „Je ľahšie vychovávať silné deti, ako pomáhať naprávať zničených dospelých.“
Frederick Douglass
„Prvou lastovičkou“ v tomto školskom roku na uvedenú tém, bolo stretnutie 16 žiakov 2. Na a 3. A triedy s Mgr. Miriam Banďošovou 13. 02. 2023
Podľa Národného programu duševného zdravia SR je väčšina ľudí ďaleko od optimálneho stavu duševného zdravia. Duševné zdravie totiž znamená viac ako len absenciu duševnej poruchy.
Viac ako polovica ľudí s poruchou je v produktívnom veku, ale už v detstve vzniká 50 % porúch.
Jeden zo štyroch mladých ľudí je do veku 25 rokov konfrontovaný s minimálne jednou duševnou poruchou.
Duševné poruchy zaťažujú populáciu v priemere viac ako kardiovaskulárne a onkologické ochorenia dokopy. Duševné poruchy sú tretím najčastejším dôvodom priznania invalidného dôchodku. Invalidné dôchodky pre duševné poruchy sú priznávané najmä ľuďom vo veku 19 ̶ 39 rokov.
Duševné zdravie a budovanie psychickej odolnosti si musí nájsť pevné miesto aj v slovenských školách...
Nastal čas, aby sme začali nazerať na školu aj inými očami ako doteraz. Aby sme učili deti a mládež ako byť najlepšou verziou seba, ako žiť kvalitný a plnohodnotný život, ako rozvíjať svoj potenciál a ako byť dobrým prínosom pre seba aj spoločnosť. Dnes je veľmi dôležité pomôcť mladým ľudom vytvoriť spoľahlivý kompas a naučiť ich takým navigačným zručnostiam, ktoré im pomôžu nájsť vlastnú cestu v tomto neistom, komplexnom a prchavom svete. To, čo nám pomôže prejsť životom a vytvoriť zo sveta lepšie miesto je naša predstavivosť, uvedomenie, vedomosti, zručnosti, a to najdôležitejšie, naše spoločné hodnoty, intelektuálna a morálna zrelosť a zmysel pre spravodlivosť.
Škola predstavuje ideálne miesto pre adresovanie duševného zdravia detí a mladistvých, najmä vďaka povinnej školskej dochádzke. Deti a mládež totiž strávia v škole v priemere 30 hodín týždenne a viac.
...a aj preto sme aj my túto tému zaradili do programu preventívnych aktivít, ktoré realizujeme v spolupráci s CPP Rožňava.
Okrem preventívnych aktivít, ktoré realizujeme v priebehu školského roka sa téme podpory duševného zdravia mladého človeka venujú učitelia v rámci výučby spoločensko-vedných predmetov, ako je psychológia, etická výchova, spoločenská komunikácia, komunikačné zručnosti, zdravoveda a pod., ako aj triedni učitelia v rámci triednických hodín.
Žiaci si vypočuli základné informácie o duševnom zdraví a duševných poruchách, ako sa prejavujú, čo je príčinou ich vzniku, ako im predchádzať ..... a keď už sa prejavia, ako ich eliminovať, ako si pomôcť a kde pomoc hľadať. Upevnili si vedomosti aj o tom, že duševné problémy sú u žiakov významným prediktorom, a to:
-
- horšieho prospechu spojeného s vynechávaním školy,
- sebapoškodzovania,
- zhoršenej pozornosti,
- únavy, problémov zvládať časový tlak,
- negatívneho hodnotenia,
- problémov so spolužiakmi,
- nízkeho sebavedomia.
Potom už nasledovali zaujímavé preventívne aktivity a uvoľnená atmosféra pri riešení problémových situácií, čo sa žiakom veľmi páčilo, čo vyjadrili aj v spätnej väzbe, ktorú napísali po ukončení stretnutia s Mgr. Banďošovou. Dojmy z dnešného stretnutia môžeme definovať do tohto hesla: „Nikto za nás nezmení nič, pokiaľ to sami nebudeme chcieť.“
Spracovala: PhDr. Eva Doležalová
Koordinátorka prevencie
Podpora-dusevneho-zdravia-web.docx
Fotky z akcie sú uverejnené vo fotogalérii :)
-
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články