BEZPEČNE NA ŠKOLE
- 05.04.2024 12:13
- Podujatie: preventívno-výchovná aktivita na tému: „bezpečne na škole„
Aktivita bola zorganizovaná v spolupráci s Mestskou políciou Rožňava a bola adresovaná žiakom druhých a končiacich ročníkov.
Cieľom preventívnej aktivity bolo poukázať na možnosti prechádzania bezpečnostných incidentov v školskom prostredí. Včas odhaliť akýkoľvek prejav radikalizácie, extrémizmu. Poukázať a vysvetliť právne predpisy týkajúce sa držby strelných a chladný zbraní ako aj vnútorných predpisov školy.
Otázka duševného zdravia detí a mladých ľudí je popri kvalite vzdelávania najväčšou výzvou, ktorému čelí systém výchovy a vzdelávania na Slovensku. Streľba v školách už bohužiaľ nie je vo svete raritou. Aj napriek tomu, že najhoršie dáta v tejto oblasti vykazujú USA (v roku 2023 – 346 prípadov streľby v školách), nevyhýba sa to ani Európe (2023 – Nemecko, Francúzsko, Srbsko, Česká republika a iné krajiny). Po tragických udalostiach u nás či v Českej republike je ochrana duševného zdravia a prevencia rizikového správania spoločenskou a politickou prioritou.
Bezpečnosť v školách, žiaľ, nie je pre svet nová téma. Rastúce napätie v spoločnosti, zvýšená agresivita v prostredí škôl, nárast šikany a nevhodného správania, rastúce problémy v správaní a prežívaní detí a dospievajúcich, ba dokonca útoky v školách, nútia aj nás rozmýšľať o tejto problematike.
Vývoj nie je dobrý, dokonca je alarmujúci. Počet kontaktov na krízových linkách pomoci sa medzi rokmi 2019 a 2023 zvýšil štvornásobne. Počet 15 až 18-ročných mladých ľudí, ktorí mali myšlienky na ukončenie života, sa zvýšil päťnásobne, a preto si ministerstvo školstva do programového vyhlásenia vlády dalo jasný záväzok podporiť vytváranie bezpečného a zdravého prostredia v školách. Tam deti a mladí ľudia trávia podstatnú časť svojho života. Musí to byť prostredie, v ktorom sa cítia dobre, bezpečne, cítia sa vypočutí a dokážu si vytvárať zdravé vzťahy, zručnosti, ale aj postoje a hodnoty.
Kľúčovou oblasťou je podpora a prevencia, ktorej úlohou je učiť žiakov, študentov, ale aj učiteľov a zamestnancov škôl zvládať problémy, konflikty a rizikové správanie v bezpečnom prostredí so zapojením rodičov a celej komunity.
Na stretnutí s pánom Kelemenom sa hovorilo aj o zbraniach. Podľa Trestného zákona č. 300/2005 Z. z., § 122, ods. 3 sa zbraňou rozumie, každá vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším. Trestný čin je spáchaný so zbraňou aj vtedy, ak páchateľ použije napodobeninu zbrane alebo ju má pri sebe s úmyslom, aby bola považovaná za pravú.
Zjednodušene povedané, zbraňou môže byť aj vankúš, ktorým sa dá udusiť osoba, dokonca aj ihla či tuha od pera, ktorou sa dá poškodiť napr. oko. Na prvý pohľad sú to predmety, ktoré by bežnému človeku nepripadali, že by mohli byť zbraňou avšak ich použitie voči inej osobe môže mať dopad na ich zdravie alebo život, práve na tie hodnoty, ktoré chráni Trestný zákon.
Osobitnú kategóriu tvoria chladné zbrane akými sú nože, dýky, mačety, meče a pod., ktorých zákon nezakazuje pri sebe nosiť a môže ich mať a vlastniť každá osoba. Avšak ak osoba dotyčnou zbraňou poruší záujem chránený trestným zákonom (napr.: ublíži inej osobe na zdraví alebo ho usmrtí) dopúšťa sa trestného činu. Z pohľadu legislatívy chladné zbrane patria medzi zbrane, o ktorých pojednáva Trestný zákon.
Veľmi náročná a ťažká téma, ktorú si vyžiadala dnešná doba, pretože bezpečné školy sú dôležitou témou, ktorá sa týka ochrany žiakov a zabezpečenia školského prostredia.
Spracovala: PhDr. Eva Doležalová
výchovná poradkyňa a koordinátorka prevencie
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články