• MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY

      • 09.04.2024 14:10
      • Podujatie: preventívno-výchovná aktivita
        „medziľudské vzťahy - budovanie dobrej pracovnej klímy v kolektíve a trestnoprávna zoodpovednosť za porušovanie zásad slušného správania sa, osočovania a vysmievania sa spolužiakovi „

        bola určená žiakom 2. A triedy
      • Dá sa povedať, že od narodenia žijeme v skupine, či už sa jedná o rodinu, priateľov, školu alebo prácu. Skupina hrá veľmi dôležitú úlohu v našom psychickom vývoji. V škole trávime veľa času, je dôležité aby sme mali dobré vzťahy so svojimi rovesníkmi. Deťom, ktoré sa líšia od ostatných v tom zmysle, že sa im nedarí zapadnúť do kolektívu sa ťažšie darí zvládať učivo na daných predmetoch. Nemajú kamarátov, nemajú sa s kým poradiť, porozprávať. Tak isto je veľmi dôležitý vzťah žiak – učiteľ, ako sa vzájomne hodnotia, vychádzajú si spolu.

        Škola je miestom, kde prežívanie pozitívnych emócií má zásadné miesto. Skúsenosti z našich škôl však ukazujú, že to patrí k slabinám slovenského školstva. Najväčším problémom sú narušené medziľudské vzťahy v rôznych rovinách fungovania školy.

        Každá školská trieda prejavuje väčšiu alebo menšiu súdržnosť, zomknutosť, ktorú žiaci prežívajú ako pocit prináležitosti, a ktorá sa navonok prejavuje v podobnom správaní a prežívaní žiakov. Súdržnosť je vlastne súhrn síl, ktoré spôsobujú, že skupina sa udržuje. Príslušnosť k súdržnej, zomknutej triede uspokojuje potreby a záujmy žiakov, vedie k splneniu cieľov, ktoré má školská trieda. V škole existujú i situácie, keď súdržnosť školskej triedy je prekážkou riešenia napr. niektorých konfliktov s učiteľom. V triede sa stretávame s vytváraním nežiadúcich skupín, vzájomným osočovaním, vysmievaním sa a nepriaznivou atmosférou, ktorá vplýva aj na výkon žiakov, ich výchovno-vzdelávacie výsledky.

        Zdravé vzťahy a tolerancia

         Mať fungujúce, otvorené, vzájomne prospešné a podporujúce vzťahy je základom dobrého fungovania školy. Nie je to niečo, čo sa dá priamo odmerať alebo štatisticky vyčísliť, no je to srdce a duša školy. Tá ovplyvňuje celý chod školy a vytvára priaznivú, bezpečnú a tvorivú atmosféru, v ktorej môžu rozvíjať svoj potenciál tak učitelia, ako aj deti.

        V školách „bojujeme“ s narušenými medziľudskými vzťahmi v jednej alebo vo viacerých rovinách – medzi učiteľmi, medzi učiteľmi a vedením alebo medzi učiteľmi a žiakmi, či medzi rodičmi a školou. A ako dôsledok týchto faktorov, môžu byť poškodené aj vzťahy medzi žiakmi. Avšak práve vzťahy medzi deťmi v triedach či škole patria v oblasti medziľudských vzťahov medzi tie lepšie stránky, len treba ustrážiť ich správne smerovanie.

            Spracovala: PhDr. Eva Doležalová

        výchovná poradkyňa a koordinátorka prevencie

         

        19024_-_Medziludske_vztahy_-_2._A_-_p._Kelemen-_na_web.doc

      • Naspäť na zoznam článkov
    • Kontakty

      • Stredná odborná škola obchodu a služieb
      • +421 58 7345477 riaditeľ školy
        +421 58 7325953 ústredňa
        e-mail:
        sososroznava@gmail.com
      • Rožňavská Baňa 211
        048 01 Rožňava
        Slovakia
      • IČO 00 617 652
      • DIČ 2020941076
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje