• KRIMINALITA MLÁDEŽE

• Podujatie: preventívno - výchovná aktivita
        Spolupráca: Mgr. Csutorová Aurélia – Policajný zbor Rožňava
        Dátum: 04. 04. 2024
        Prítomní: žiaci končiaceho a začínajúceho  ročníka 3. C,  4. A, 1. Na, 1. C trieda
      • Vyhodnotenie:

Preventívno- výchovná  aktivita bola zameraná na prevenciu voči páchaniu trestnej činnosti mladými ľuďmi. Bola zameraná na oboznámenie sa s trestným poriadkom, výchovne zameraná na správny posun mladého k zodpovednému správaniu sa na verejnosti, v zamestnaní, ale aj správnemu vzťahu voči sebe samému.

28 prítomných žiakov bolo rozdelených do troch skupín, v ktorých sa dozvedeli okrem iného aj to, že:

Kriminalita a zločinnosť je

• spoločenský jav, ktorým sa rozumie súhrn trestnej činnosti v určitej oblasti za určité obdobie
        • súhrn trestných činov, ktoré spáchali, či už úmyselne, alebo z nedbanlivosti trestnoprávne zodpovední jedinci na istom mieste a za isté obdobie (v štáte spravidla za rok)

Kriminalita mládeže a jej percentuálny podiel  na celkovej  kriminalite je:

• 15 % z celkovej kriminality,
        • 10 % mladistvý páchatelia
        • 5 % maloleté deti od 6 do 14 rokov

Mládež vo veku od 15 rokov  má prvé kontakty s políciou prevažne kvôli:

• záškoláctvu
        • návštevám pohostinstiev a barov
        • konzumácii alkoholu a fajčeniu
        • užívaniu drog
        • prejavom agresie a nedisciplinovanosti
        • Krádežiam
        • Vydieraniu a nátlaku
        • nezodpovednému sexu

Získali informácie o špeciálne výchovných zariadeniach, ktoré sa zameriavajú  na reedukáciu (prevýchovu)  sociálne, mravne a emocionálne narušených detí, u ktorých boli zistené také nedostatky v sociálnej prispôsobivosti, v osobnostných vlastnostiach a charakterovom vývine, že ich výchova a vzdelávanie v iných zariadeniach alebo v prirodzenom rodinnom prostredí by neviedli k náprave.

Výchovná poradkyňa a koordinátor prevencie