• ZÁŽITKOVÁ AKTIVITA NA BUDOVANIE TÍMU A KOLEKTÍVNEJ KLÍMY

• 19.04.2024 10:48
      • Psychická klíma, nazývaná aj sociálno-psychologická atmosféra triedy, sa vytvára v závislosti od formálnych, ale aj neformálnych vzťahov v triede. Kvalitu atmosféry uľahčuje alebo sťažuje plnenie školských (triednych) povinností žiakov.
        16. apríla 2024  dievčatá a chlapci   z 1. A, 1. C, 2. A, 2. B triedy mali druhé stretnutie so psychologičkou Mgr. Sústrikovou

• Na zážitkovú aktivitu, ktorej sa zúčastnilo 43 žiakov, bola vyčlenená jedna vyučovacia hodina pre každú triedu.
        • Prvé stretnutie vo februári predstavovalo také malé „zahrievacie kolo“ – vzájomné oťukávanie sa, spoznávanie, budovanie krehkej dôvery, ktorá je pri tejto činnosti nevyhnutná.
        • Druhé stretnutie bolo v uvoľnenejšej atmosfére, nakoľko si žiaci psychologičku pamätali a už bol vytvorený vzťah, ktorý prekonal prvky nedôvery a neistoty. Zapájali sa aj do aktivít, ktoré si psychologička pripravila a spolupracovali s ňou.

Prečo sa takéto podujatia na škole organizujú?

Pretože, všetky výskumy totiž  poukazujú na skutočnosť, že spokojní a šťastní  členovia kolektívu, neskôr zamestnanci:

• vykazujú vyšší výkon
        • budujú lepšie vzťahy na pracovisku ako aj so zákazníkmi
        • majú vyššiu motiváciu.

Pretože, pri dnešnom nedostatku pracovnej sily, ale aj očakávaniach mladej generácie je kolektívna klíma a kultúra dôležitou súčasťou riadenia spoločnosti aj ľudských zdrojov, ktorej sa je potrebné venovať už počas školskej prípravy na povolanie.

Pretože, pracovné prostredie je konceptom ľudských zdrojov. Spočíva v tom, že si uvedomujeme pocity, vnímanie, myšlienky, emócie a správanie, ktoré mladí ľudia majú pred  školským prostredím a ktoré neskôr existuje na pracovisku.

Preto sa v rámci budovania pozitívnej kolektívnej  klímy sa zameriavame na:

• Posilňovanie vnútornej stability kolektívu aj jednotlivcov
        • Zvládanie náročných situácií a stresu v školskom prostredí
        • Zvyšovanie empatie a zdravých a korektných vzťahov v rámci triedy aj mimo nej
        • Budovanie hodnôt mladých ľudí
        • Zvyšovanie reputácie a povedomia o škole, ktorej sú súčasťou

výchovná poradkyňa a koordinátorka prevencie

16042024_-_budovanie_kolektivnej_klimy_-_Mgr._Sustrikova_-_web.docx