Končím školu a čo ďalej
- 26.05.2022 12:49
Hoci je v súčasnej dobe situácia na trhu práce celkom priaznivá, žiaci sa nevedia dobre orientovať na trhu práce, nevedia si vybrať správneho zamestnávateľa, cítia sa stratení a nepochopení a aj mnohí z nich odchádzajú za prácou do zahraničia.
Odliv pracovnej sily z regiónu prináša so sebou nedostatok odborníkov, čo má vplyv aj na ekonomickú situáciu v regióne.
Získať informácie o možnostiach nájsť si uplatnenie aj doma, získať prehľad o príležitostiach zamestnať sa v regióne, získať odpovede na otázku „Končím školu a čo ďalej“ mohli žiaci končiacich ročníkov našej školy práve na informatívnej besede, ktorá bola zorganizovaná v spolupráci s Okresným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave dňa 10. mája 2022
Končím školu. Čo ďalej?
Informácie, odpovede na otázky a mnohé ďaľšie užitočné rady poskytla PhDr. Balogová Janka, vedúca oddelenia poradenstva a vzdelávania.
- Máte nárok na prázdniny v príslušnom školskom roku (do 31. augusta), štát platí za Vás poistné na zdravotné poistenie a rodičia dostávajú ešte rodinné prídavky.
- Ak nastúpite do zamestnania hneď po maturite, zamestnávateľ je povinný prihlásiť Vás do 8 dní do zdravotnej a Sociálnej poisťovne.
- Po skončení prázdnin máte možnosť (právo – nie povinnosť) prihlásiť sa na úrad práce a zaregistrovať sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo zostať dobrovoľne nezamestnaným. Zaregistrovať sa musíte do 7 kalendárnych dní, aby registrácia nadväzovala bezprostredne na štúdium. Za registrovaného uchádzača o zamestnanie platí poistné na zdravotné poistenie štát.
- Ako dobrovoľne nezamestnaný občan si musíte platiť zdravotné poistenie sám. V opačnom prípade Vám bude v prípade potreby poskytnutá len neodkladná zdravotná starostlivosť. Zdravotná poisťovňa má možnosť vymáhať nielen dlh, ale aj úrok z omeškania.
- Voči Sociálnej poisťovni nemáte ako absolvent žiadne povinnosti. Môžete sa ale dobrovoľne dôchodkovo a nemocensky poistiť a takisto môžete využiť aj poistenie v nezamestnanosti. V prípade, že ste dobrovoľne poistený, keď sa zamestnáte, musíte si podať odhlášku zo Sociálnej poisťovne. Dobrovoľné poistenie zanikne aj tým, že dva po sebe idúce mesiace nezaplatíte dobrovoľné poistné.
„Ako občan EÚ máte právo uchádzať sa o prácu v inej krajine EÚ“, začala svoje rozprávanie Mgr. Miroslava Pangrácová, EURES poradkyňa.
Hlavnou úlohou siete EURES (EURopean Employment Services) je uľahčenie voľného pohybu pracovníkov v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (krajiny EÚ, Nórsko, Island, Lichtenštajnsko) a Švajčiarska a zabezpečenie rovnosti príležitostí všetkým občanom Únie postupnou unifikáciou právnych predpisov v oblasti pracovného práva.
EURES ponúka svojim klientom databázu overených voľných pracovných miest v rámci celej EÚ, informácie o životných a pracovných podmienkach v štátoch EÚ/EHP, o situácii na európskom trhu práce, registračných procedúrach, daniach, sociálnom a zdravotnom zabezpečení, profesionálne poradenstvo pri tvorbe životopisu a uchádzaní sa o prácu vo vybranej krajine. Všetky tieto informácie sú dostupné na portáloch www.eures.sk a www.eures.europa.eu .
Ako teda do zahraničia za prácou?
Počas obdobia kratšieho ako 6 mesiacov potrebujete len platný preukaz totožnosti alebo pas. Niektoré krajiny vyžadujú nahlásenie pobytu.
Ak si počas prvých 6 mesiacov pobytu nenájdete zamestnanie, vnútroštátne orgány môžu posúdiť vaše právo zostať. Na tento účel budú požadovať dôkazy o tom, že:
si aktívne hľadáte prácu a máte dobré šance nájsť si zamestnanie.
Práca v EÚ: http://www.eures.sk/
Ak potrebujete pomoc, v ktorejkoľvek krajine môžete z ktoréhokoľvek telefónu zavolať bezplatne na číslo 112. Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi - 0800 800 818. Úlohou Národnej linky pomoci je pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi, ale aj preverenie agentúry, konzultácia pracovnej zmluvy, overenie legálnosti sprostredkovateľských poplatkov a iné. Je dostupná aj zo zahraničia - +421 800 800 818.
Spracovala:
PhDr. Eva Doležalová, výchovná poradkyňa
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články