Šikanovanie
- 25.10.2022 11:14
- Šikanovanie je „spôsob správania, ktorý umožňuje, fyzickým a psychickým týraním druhých získať nad nimi pocit prevahy, moci, určitej výhody“. Pre šikanovanie je typický nepomer síl medzi páchateľom a obeťou a častá pasivita a bezmocnosť obete. Šikanované sú spravidla osoby slabšie, menej informované či akokoľvek výraznejšie odlišné. Je to fenomén, ktorý je súčasťou života mnohých detí, žiakov, rodičov, ale aj odbornej práce pedagógov.
Šikanovanie má vážne následky na fyzickom, psychickom i sociálnom vývine agresorov, obetí i svedkov. Ak nedôjde k zásahu proti šikanovaniu, agresori môžu mať pocit, že šikanovanie je normálny a spoločensky akceptovateľný spôsob, ako dosiahnuť svoje, a je veľká pravdepodobnosť, že budú takéto správanie používať aj v dospelosti.
Svedkovia šikanovania prichádzajú o pocit, že žijú v bezpečí a v spravodlivom svete. To platí hlavne vtedy, ak sa šikanovanie dlhodobo nerieši.
Najväčšie následky, pochopiteľne, zanecháva šikana na obetiach. Obete šikanovania prichádzajú o sebaúctu a sebadôveru. Môžu mať psychosomatické problémy. Ako reakcia na šikanovanie sa u obetí často vyvíjajú rôzne duševné poruchy, napr. depresia, sociálna úzkostná porucha, posttraumatická stresová porucha a iné.
K najhorším následkom šikanovania patria samovraždy a vraždy.
O šikanovaní koluje veľa mýtov, napríklad tieto:
- Šikanujú len chlapci. Šikanujú chlapci aj dievčatá, rozdiel je iba vo formách šikanovania a v tom, aké obete si vyberajú. Chlapci si vyberajú obete spomedzi oboch pohlaví a používajú najmä fyzické násilie, dievčatá šikanujú najmä dievčatá a šikanujú skôr verbálne a sociálne - posmeškami, urážaním, vylúčením z kolektívu.
- Šikanovanie je normálna súčasť detstva a dospievania. Šikanovanie nie je normálne a prijateľné správanie v akomkoľvek veku.
- Obeť šikanovania si za šikanovanie môže sama. Obeťou šikanovania sa môže stať ktokoľvek a nikto si nezaslúži byť šikanovaný.
- Útočníci sa nemôžu zmeniť. U niektorých útočníkov je šanca na nápravu vyššia, u niektorých nižšia, ale vždy sa s takýmto správaním dá niečo urobiť. Pri včasnom a efektívnom zásahu kompetentných môže útočník zmeniť svoje myslenie a konanie.
Tieto a iné mýty, ako aj nesprávne spracované informácie mladými ľuďmi prišiel s našimi žiakmi prediskutovať riaditeľ CPPPaP Rožňava, PhDr. Peter Lörincz dňa 21. 10. 2022. Poskytol cenné rady, spoločne si vysvetlili čo správne je a čo nie je správne. Ako sa chrániť pred šikanou aj ako zabrániť tomuto nechcenému javu. Na konci preventívnej aktivity druháci vyplnili anonymný dotazník o šikanovaní. Vyhodnotenie prinesieme neskôr.
Spracovala: PhDr. Eva Doležalová
Koordinátorka prevencie
Fotografie z diskusie si môžete pozrieť vo fotoalbume s názvom Šikanovanie alebo na priloženom linku:
http://sososrv.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImYWxidW1pZD1hbGJ1bSZkaXJpZD0yNjA%3D
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články