Adaptácia na strednej škole
- 25.11.2022 12:51
- Adaptácia predstavuje stupeň prispôsobenia sa organizmu požiadavkám prostredia, proces adaptácie sprevádza človeka po celý život, pretože človek musí neustále reagovať na zmeny vo svojom životnom prostredí.
V živote žiakov základných a stredných škôl je niekoľko vývinových období, ktoré sú považované za kritické v súvislosti so zmenami, ktoré prinášajú.
Prestup žiakov zo základnej školy na strednú školu sa odohráva vo veku pätnásť rokov, resp. šestnásť rokov, teda uprostred obdobia dospievania. Nielen uvedené vývojové obdobie, ale tiež zmena školy prinášajú množstvo náročných životných situácií, pri ktorých dospievajúci radi privítajú podporu zo strany skúseného výchovného poradcu, triedneho učiteľa, školského psychológa, ktorému môžu dôverovať. Prestup do strednej školy znamená zmenu rovesníckej skupiny, zoznamovanie s novými učiteľmi a novou školou, zvýšenie študijných nárokov a zmenu učebných postupov (v súvislosti s rozsahom stredoškolského učiva a výkonom odbornej praxe). Mnohokrát so sebou prináša i náročnejšiu každodennú dochádzku do miesta školy, prípadne odchod z domova a celotýždenný pobyt v školskom internáte, t.j. odlišný životný štýl a prítomnosť nových autorít, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní žiaka.
Prechod žiaka zo základnej školy na strednú školu so sebou prináša rôznorodé náročné životné situácie. Prospech mnohých žiakov sa zhoršuje, mení sa ich životné prostredie, bývajú v školských internátoch, dochádzajú do školy zo vzdialených miest, mení sa v značnom rozsahu sociálna skupina, ktorá ich doposiaľ obklopovala (z hľadiska rovesníkov i učiteľov) a pod. Nedostatok motivácie k učeniu býva častým dôvodom zlyhávania žiakov v školskom prostredí a naopak, veľká motivácia k učeniu môže pomôcť preklenúť nedostatky žiakov v určitých schopnostiach.
Na otázky typu:
- Ako ľahšie zvládnuť toto náročné vývinové obdobie?
- Nechce sa mi učiť...čo s tým?
- Asi ma to ani nebaví...
- V kolektíve je super, ale nič viac...a veľa je toho
Sa snažila odpovedať a hľadať riešenie sociálna pedagogička CPPPaP Rožňava, Mgr. Miriam Banďošová, prostredníctvom výchovno - vzdelávacej aktivity, ktorej sa zúčastnili žiaci 1. B a 1. C triedy, vyhodnotené pedagogickou radou ako triedy problémové. Niektorí žiaci majú problém so správaním, disciplínou, chodia poza školu a iní nezvládajú učivo, stratili motiváciu k učeniu...
V druhom polroku po polročnom hodnotení sa s p. Banďošovou stretneme znovu - zhodnotíme situáciu, analyzujeme stav a atmosféru v kolektíve.
Vypracovala: PhDr. Eva Doležalová
výchovná a kariérna poradkyňa
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články