• Kritériá pre prijatie žiakov v šk. roku 2024 / 2025

• PODMIENKY    PRE     PRIJATIE    ŽIAKOV    DO    I. ROČNÍKA

UČEBNÝCH    ODBOROV

V    ŠKOLSKOM    ROKU     2024 / 2025

Riaditeľka Strednej odbornej školy obchodu a  služieb v Rožňave ako príslušný orgán v súlade s § 62 - 68 Zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom      č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 29 a 31 zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v súlade so zákonom č. 71/1967 Z. z. o správnom konaní v znení neskorších predpisov a doplnkov a v súlade so zákonom č. 415/2021 Z. z. s účinnosťou od 1.1.2022 vydaným MŠVVaŠ SR. po prerokovaní v Pedagogickej rade školy

dňa 21. 11. 2023 a po prerokovaní so zamestnávateľmi,  určuje tieto podmienky pre prijatie žiakov do 1. ročníka učebných  odborov v školskom roku 2024 / 2025:

I.    POČET PRIJÍMANÝCH ŽIAKOV

1. kole prijímacieho konania pre školský rok 2024 / 2025, ktoré sa uskutoční

na SOŠ obchodu a služieb, Rožňavská Baňa 211, 048 01 Rožňava v dňoch:

a) v 1. termíne 2. MÁJA 2024 – štvrtok

b) v 2. termíne 6. MÁJA 2024 – pondelok

budú žiaci na základe podanej prihlášky na štúdium prijímaní do odborov:

UČEBNÉ  ODBORY :

2955 H 00     mäsiar - lahôdkar                                       6 žiakov

2964 H 00     cukrár                                                         10 žiakov

3661 H 00     murár                                                          10       žiakov

6444 H 00     čašník, servírka                                         10 žiakov

6445 H 00     kuchár                                                         10 žiakov

6456 H 00     kaderník                                                      12 žiakov

6461 H 00     asistent predaja (predavač)                    10 žiakov

6488 H 00     pracovník v gastronómii (hostinský)     12 žiakov

II.    PRIJÍMACIA KONANIE

Do učebných odborov budú prijatí žiaci do naplnenia plánovaného počtu žiakov príslušného učebného odboru bez prijímacích skúšok na základe:

Acelkového priemerného prospechu , čo je priemer prospechov dosiahnutých

v  8. ročníku (2. polrok ) a  9. ročníku (1. polrok) a to nasledovne:

celkový priemerný prospech   od  1,00  do  2,00   získa   100 bodov

od  2,01  do  2,50                 80 bodov

od  2,51  do  3,00                 60 bodov

od  3,01  do  3,50                 40 bodov

od  3,51  do  4,00                 20 bodov

od  4,01  do  5,00                   0 bodov

B.  prospechu zo základnej školy z vyučovacieho jazyka a matematiky (murár, čašník, servírka, kuchár, kaderník, asistent predaja (predavač) a pracovník v gastronómii (hostinský) a prospechu zo základnej školy z vyučovacieho jazyka a chémie (mäsiar – lahôdkar a cukrár).

Vyučovací jazyk:

Do celkového súčtu budú pridelené body  podľa nasledujúceho vzťahu:

Vyučovací jazyk: max. 50 bodov

Matematika:

Do celkového súčtu budú pridelené body podľa nasledujúceho vzťahu:

Matematika: max. 50 bodov

Chémia:

Do celkového súčtu budú pridelené body podľa nasledujúceho vzťahu:

Chémia: max. 50 bodov

C.  výsledky  TESTOVANIA 9

Za každé percento v predmetoch SJL a MAT v TESTOVANÍ 9 získa žiak 0,5 bodu, teda zo SJL môže získať maximálne 50 bodov a z MAT maximálne 50 bodov.

CELKOVÝ MAXIMÁLNY POČET BODOV JE 300.

V prípade rovnosti bodov a  vyššieho záujmu,  ako je plánovaný počet prijatých žiakov v príslušnom učebnom odbore budú kritériom:

- zmenená pracovná schopnosť (platné len písomné rozhodnutie posudkovej komisie)

- úspechy v okresných a regionálnych súťažiach či olympiádach

- lepší priemerný prospech za 1. polrok v 9. ročníku

III.    OZNÁMENIE VÝSLEDKOV PRIJÍMACIEHO KONANIA

Rozhodnutie o prijatí žiaka  resp. oznámenie o poradí v listine uchádzačov o štúdium, osobný kód žiaka, pod ktorým budú zverejnené výsledky prijímacieho konania a ďalšie podrobnosti o prijímacom konaní bude uchádzačovi resp. jeho zákonnému zástupcovi odoslané riaditeľkou školy do 17. mája 2024.

Výsledková listina s kódmi prijatých prípadne neprijatých žiakov pre nedostatok miesta, bude zverejnená  na výveske resp. webovej stránke školy 17. mája 2024.

IV.    ZÁPIS PRIJATÝCH ŽIAKOV

Uchádzač alebo zákonný zástupca maloletého uchádzača najneskôr do 22.mája 2024, doručí strednej škole, do ktorej bol uchádzač prijatý na vzdelávanie, potvrdenie o nastúpení žiaka na štúdium alebo potvrdenie o nenastúpení žiaka na štúdium cez informačný systém ZŠ, odoslaním naskenovaného tlačiva emailom, poštou na adresu SŠ alebo do elektronickej schránky strednej školy.

V.    ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

Zákonní zástupcovia sa voči rozhodnutiu o neprijatí môžu odvolať v termíne do 5 dní od dňa doručenia rozhodnutia ( § 68 školského zákona ).

Predpokladom pre prijatie vo všetkých odboroch je úspešné ukončenie 9. ročníka ZŠ a vo vybraných odboroch zdravotná spôsobilosť na štúdium.

Ak na základe prijímacieho konania nebude v niektorom odbore naplnený stanovený počet žiakov, riaditeľka školy rozhodne o konaní 2. kola prijímacích skúšok .

Prijímacie konanie na nenaplnený počet miest (2. kolo) sa uskutoční 18. júna 2024.

Riaditeľka strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 21. júna 2024.

Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 26. júna 2024 písomne potvrdí strednej škole, do ktorej bol žiak prijatý na vzdelávanie,  prijatie na vzdelávanie.

V prípade nenaplnenia odboru potrebným minimálnym počtom žiakov po 2. kole prijímacích skúšok sa tento odbor neotvorí a riaditeľka školy so súhlasom zákonného zástupcu presunie prihlášku žiaka do iného odboru.

V Rožňave  22. 11. 2023

PaedDr. Eva  Blažeková , v. r.

riaditeľka SOŠ obchodu a služieb