• Deň s Mestskou políciou
      • Deň s Mestskou políciou

      • 19.04.2024 10:32
      • právne minimum pre žiakov končiacich ročníkov a trestnoprávna zodpovednosť za poruršovanie školského poriadku a zásad slušného správania sa  pre žiakov prvého ročníka riešené s pánom kelemenom – členom mestskej polície
         
      • 26 žiaci končiaceho ročníka, sa vzdelávali a formovali svoje právne vedomie  a 17 žiakov 1. B triedy riešilo problém záškoláctva a porušovania školského poriadku, ako aj dôsledky takého konania

        Aktivity sú jedny z cyklu aktivít, v ktorých sa zameriavame na eliminovanie podnetov a prvkov trestnoprávnej činnosti mladých ľudí,  zameriavame sa na zvyšovanie právneho vedomia, poskytujeme  informácie o zodpovednosti za svoje konanie.

        Medzi základnú a nevyhnutnú úlohu každej demokratickej a právnej spoločnosti by malo patriť formovanie právneho vedomia a právnej kultúry mladých ľudí.

        Výsledkom ľudského pôsobenia na prírodné prostredie je civilizácia a kultúra. Ich neodmysliteľnou súčasťou je poriadok a ako výsledok je to rešpektovanie spoločenských noriem.

        Človek od svojho narodenia až do smrti žije vo svete rôznych požiadaviek, usmernení a nárokov, ktoré vyplývajú z morálnych, právnych, náboženských a estetických noriem. Môžeme povedať, že právo je súčasťou duchovnej kultúry spoločnosti. Právo sa od ostatných normatívnych systémov spoločnosti odlišuje svojím monizmom, to znamená, že platí len jediný právny systém, ktorý je záväzný pre celú spoločnosť svojou spätosťou so štátom a zvláštnou formou.

        Právne normy sú záväzné pre všetkých členov spoločnosti. Pokiaľ ich niekto porušuje a nedodržuje, je za to primerane sankcionovaný. Právne normy, na rozdiel od morálnych noriem, si možno vynútiť orgánmi a inštitúciami, ktoré si ľudstvo postupne v dejinách vytvorilo. Morálne normy, na rozdiel od právnych noriem, upravujú vzťahy v spoločnosti na báze tradícií, zvykov a iných vplyvov.

         

        Pre žiakov prvého ročníka to bola zase téma záškoláctva, porušovania školského poriadku a postihov pre aktérov nežiadúceho konania a správania sa.

        Škola je inštitúcia, ktorá sa vo veľkej miere podieľa na výchove a socializácii detí a mládeže.

        V tomto prostredí sa môžeme stretávať aj s nevhodnými prejavmi žiakov, ako sú rôzne deviácie a odchýlky.

        Záškoláctvo je druh asociálneho správania. Ide vážny problém nielen na základných, ale aj stredných školách.

        Záškoláctvo môže byť reakciou na zložitú životnú situáciu, ktorú dieťa nedokáže zvládnuť – preto ju rieši únikom zo školy.

        Najčastejším dôvodom, že žiaci nedokončia školu, bývajú práve časté absencie.

        Záškoláctvo je úmyselné vymeškávanie školského vyučovania, keď žiak z vlastnej vôle, väčšinou bez vedomia rodičov, či ospravedlnenia od lekára, nechodí do školy.

        V odbornej terminológii je záškoláctvo definované ako porucha správania.

        Záškoláctvo je silným a spoľahlivým prediktorom delikventného správania. Je vstupnou bránou k závažnej násilnej a nenásilnej trestnej činnosti. Dieťa, ktoré je sa častejšie zapája do nežiaduceho a antisociálneho správania, ako je členstvo v gangoch, užívanie marihuany, alkoholu, inhalačných a tvrdých drog, vysoko rizikové sexuálne správanie, fajčenie cigariet, samovražedné správanie, krádeže či vandalizmus, a preto sa tejto téme prioritne v rámci  preventívno-výchovných aktivít našich žiakov venujeme.

        Spracovala: PhDr. Eva Doležalová

        výchovná poradkyňa a koordinátorka prevencie

        11042024_-_Den_s_mestskou_policiou_-_web.docx

         

        Fotografie z aktivity už tradične v našom Fotoalbume :)

      • Naspäť na zoznam článkov
    • Kontakty

      • Stredná odborná škola obchodu a služieb
      • +421 58 7345477 riaditeľ školy +421 58 7325953 ústredňa e-mail: sososroznava@gmail.com
      • Rožňavská Baňa 211 048 01 Rožňava Slovakia
      • IČO 00 617 652
      • DIČ 2020941076
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje