• KRIMINALITA MLÁDEŽE A TRESTNOPRÁVNA ZODPOVEDNOSŤ

• Spolupráca: Mgr. Csutorová Aurélia – Policajný zbor Rožňava
        Dátum: 10. 04. 2024
        Prítomní: 33 žiakov končiaceho a začínajúceho  ročníka
        3. B,  1. A, 1.B  triedy a 12 žiakov z tried, kde už aktivita bola , ale žiaci sa  jej z rôznych dôvodov nezúčastnili.
      • Vyhodnotenie:

Preventívno- výchovná  aktivita bola zameraná na prevenciu voči páchaniu trestnej činnosti mladými ľuďmi.

Mgr. Csutorová ozrejmila mladým ľuďom základy o :

1. Priestupkovej zodpovednosti
        2. Trestnej  zodpovednosti

Vysvetlila a ozrejmila sankcie ako:

1. trest odňatia slobody
        1. trest domáceho väzenia
        2. trest povinnej práce
        3. peňažný trest
        4. trest zákazu činnosti
        5. trest prepadnutie veci
        6. trest prepadnutie majetku
        7. ochranná výchova
        8. trest straty čestných titulov a vojenských hodností

Nevyhli sa ani téme, ako treba chápať kriminalitu

1. v užšom slova zmysle  ako porušovanie trestno - právnych noriem osobami mladšími ako 18 rokov
        2. v širšom slova zmysle aj iné sociálne javy, ako napr. alkoholizmus, drogová závislosť, rozvrátené manželstvá, prostitúcia, bezdomovectvo, chudoba samovraždy

Žiaci boli rozdelení do dvoch pracovných skupín. Kým aktivita prvej skupiny prebiehala bez problémov v prijateľnej pracovnej atmosfére kde sa  žiaci aj pýtali a prebiehala zaujímavá výmena názorov,

v druhej skupine i napriek opakovaným upozorneniam lektorky aj ostatných zúčastnených žiakov, sa skupina žiačok 1. B triedy nedokázala prispôsobiť a neustálym vyrušovaním, ignorovaním lektorky spôsobila predčasné ukončenie  podujatia.

Vo vzduchu visí otázka – čo s tým? Ako by ste Vy mladí ľudia, ktorí už máte zodpovednosť za svoje správanie, konanie a činy  na verejnosti, či v školskom prostredí takúto situáciu riešili?  Privítam Vaše názory, nápady a možnosti riešenia, či  sanckií voči tak neprispôsobivým žiakom našej školy, ktorí aj takým spôsobom nerobia dobré meno našej škole...

Výchovná poradkyňa a koordinátor prevencie

10042024-_Kriminalita_mladeze__-_Mgr.__Csutorova_na_web.doc