Podujatie: preventívno - výchovná aktivita o trestnoprávnej zodpovednosti za kyberšikanu a budovanie medziľudských vzťahov
Spolupráca: Mgr. Csutorová Aurélia – Policajný zbor Rožňava
Dátum: 22. 02. 2024
Prítomní: žiaci 1. A a 1. C triedy
Vyhodnotenie:
Preventívno- výchovná aktivita bola zameraná na trestnoprávnu zodpovednosť za kyberšikanu a budovanie medziľudských vzťahov.
Silnejúci fenomén internetu a sociálnych sietí spôsobil nárast kyberšikany a poškodzovania dobrého mena na internete. Zasielanie útočných mailov, vytváranie dehonestujúcich stránok a blogov, zverejňovanie fotiek a videí s cieľom poškodiť inej osobe, či ohováranie v diskusných fórach.
Úplne najzraniteľnejšie sú v tomto prípade deti a mladiství u ktorých zanecháva kyberšikana značné emocionálne rany. Na situáciu už zareagoval aj parlament, ktorý s účinnosťou od 1. júla schválil novelu trestného zákona – tá definuje kybernetickú šikanu ako trestný čin, za ktorý môže hroziť páchateľovi 3 až 6 rokov za mrežami.
S nástupom digitálnych technológií sa prípady zraňovania či zosmiešňovania presunuli do virtuálneho sveta najmä u tínedžerov. Detskí psychológovia dokonca upozorňujú, že na internete dokážu byť deti krutejšie ako v reálnom živote. Šikana cez internet sa deje najčastejšie cez hanlivé komentáre k fotografiám, zastrašovanie a vydieranie cez správy či neoprávnené zverejňovanie intímnych fotografií či videí na internete, ďalej je to kradnutie identity či posielania správ z falošného profilu, tvorby posmešných stránok o šikanovanej osobe ale aj vytváranie skupín na sociálnych sieťach proti šikanovanej osobe.
Takéto útoky môžu na psychike dieťaťa nechať vážne následky, niektoré prípady zo sveta dokonca skončili až samovraždou. „Podľa slovenských štatistík sa šikanovanie týka 5,9% žiakov a študentov. Toto číslo však môže byť skreslené, pretože šlo o anonymný výskum a podľa toho istého výskumu len 8,9% zo šikanovaných, teda MENEJ AKO KAŽDÝ DESIATY, povedal o šikanovaní niekomu dospelému,“
To, že kyberšikana sa stala skutočným strašiakom dokazujú aj prieskumy, podľa ktorých až 90% ľudí nevie, ako sa v takomto prípade brániť.
Sme škola, ktorá netoleruje žiaden z druhov šikany. Nechceme, aby sa naši žiaci zaradili k tým 90 % ľudí, ktorí nevedia, ako sa brániť. Aj preto realizujeme cyklus prednášok, stretnutí, aktivít s odborníkmi - so psychologičkou z CPP Rožňava, príslušníkmi Policajného zboru Rožňava, ako aj členmi Mestskej polície Rožňava na danú tému.
Dnes to bolo stretnutie na kyberšikanu a budovanie dobrých medziľudských vzťahov. Na budúcom stretnutí to bude téma porušovania školského poriadku a úživanie psychotropných látok a trestnoprávna zodpovednosť za tieto skutky.
Spracovala: PhDr. Eva Doležalová
Výchovná poradkyňa a koordinátor prevencie